2016-05-17

Kongres Kobiet 2016: Alimenty to nie prezenty

Za nami 8. Kongres Kobiet. Przez dwa dni jego uczestniczki rozmawiały o swoich problemach, korzystały z porad prawnych w tym – alimentacyjnych.
W ostatni weekend warszawski Torwar zapełnił się kobietami, które jak co roku wymieniają się doświadczeniami minionych miesięcy, reagując na najtrudniejsze wyzwania życia rodzinnego i społecznego.

Kongres

Na wydarzenie ponad podziałami politycznymi, zawodowymi i środowiskowymi zarejestrowało się 5 tysięcy osób.

Podczas tegorocznego Kongresu Kobiet poruszono zagadnienia dotyczące: życia zawodowego i rodzinnego kobiet, emerytur, edukacji, zdrowia, a także miejsca Polski w Europie i stopnia otwartości na przybyszów spoza starego kontynentu, którzy tu szukają bezpiecznego schronienia.
Początek drugiego dnia obrad dedykowany był bezpieczeństwu finansowemu rodziców (dodajmy w większości kobiet) samodzielnie wychowujących dzieci.

Po raz drugi w ramach Kongresu Kobiet eksperci w dziedzinie: praw obywatelskich prawa karnego, komornicy, parlamentarzyści i matki samodzielnie wychowujące dzieci rozmawiali o tym, co zrobić by zminimalizować skalę zagrożeń wynikających z niepłacenia alimentów.

Wszyscy uczestnicy panelu dyskusyjnego „Alimenty to nie prezenty” byli zgodni co do tego, że zjawisko zdiagnozowane jako przemoc ekonomiczna wymusza skuteczniejsze działania systemowe, łącznie ze zmianami przepisów. – Nie może być społecznego przyzwolenia na kpiącą postawę ojców nazywających swe potomstwo – byłymi dziećmi, którzy na pytanie z czego się utrzymują odpowiadają – z niczego! – podkreślili w panelu przedstawiciele Krajowej Rady Komorniczej.

Komornicy po raz kolejny akcentowali konieczność wprowadzenia specjalnych procedur bezpieczeństwa dla wpływających na konta rodzica – dłużnika kwot z alimentów czy programu 500+.

Przy specjalnie na tę okazję utworzonym stanowisku doradców, komorniczki udzielały porad alimentacyjnych. – Informowały, m.in. co już dziś matka samodzielnie wychowująca dzieci – dłużniczka może zrobić by zabezpieczyć swe alimenty czy pieniądze z programu 500+ – mówiła Monika Janus, rzeczniczka prasowa KRK.

Kontakt z mediami:
Monika Janus
Rzecznik prasowy KRK e-mail: rzecznik.krk@komornik.pl tel.: +48 602 363 364