2024-02-02

Ogólnopolska konferencja naukowa pt.: „Komornik sądowy – postrzeganie społeczne a rzeczywistość prawna”

Piątkowa (17.11.2023 r.) ogólnopolska konferencja naukowa pt.: „Komornik sądowy – postrzeganie społeczne a rzeczywistość prawna” była niezwykle pouczająca.

Od Panelistów usłyszeliśmy, że:
🔵 praca nad poprawą wizerunku komornika sądowego to nie tylko odpowiedzialność samorządu komorniczego, ale też naszego Państwa, a w szczególności Ministerstwa Sprawiedliwości;
🔵 wizerunek całego samorządu kształtuje każdy komornik, asesor i aplikant w swojej codziennej pracy;
🔵 budowa wizerunku zaczyna się w naszych głowach i zależy od tego jak sami siebie postrzegamy.

Nie brakowało porad, polegających na:
⚪️ uproszczeniu języka komunikacji – nie tylko w socialmediach, ale też i przede wszystkim w wysyłanych przez nas pismach;
⚪️ pokazaniu jak wygląda i na czym polega praca komornika sądowego;
⚪️ większej częstotliwości kontaktów poprzez socialmedia i ich bieżącym uaktualniania;
⚪️ kształceniu i przybliżaniu naszej roli w społeczeństwie poczynając od uczniów szkół ponadpodstawowych.

Usłyszeliśmy też wiele ciekawostek, m.in.:

brak wyjaśnienia w podręcznikach do szkół ponadpodstawowych, roli komornika w systemie prawnym;
🔵 w podręczniku do HIT – na temat komornika nie ma kompletnie nic.

Ponadto Prezes Krajowa Izba Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik i Prezes Naczelna Rada Adwokacka Przemysław Rosati, którym za udział w konferencji dziękujemy, ponownie zapewnili nas o solidarności naszych zawodów i podkreślili jak ważna jest współpraca pomiędzy naszymi samorządami.

Prezes Krajowej Rady Komorniczej – Sławomir Szynalik podsumowując konferencję podkreślił raz jeszcze jak ważna jest solidarność wszystkich zawodów prawniczych i każdorazowe reagowanie na przejawy hejtu, agresji, nienawiści i przemocy. Wspomnienie o zamordowanej koleżance Ewie Kochańskiej i jej Rodzinie na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Na koniec niech wybrzmią raz jeszcze słowa Rzecznika Prasowego Krajowej Rady Komorniczej – Przemysława Małeckiego: „Nigdy jako środowisko nie możemy dać sobie wmówić, że to iż wykonujemy trudną i niekiedy konfrontacyjną pracę usprawiedliwia przemocowe reakcje wobec nas. Nie, nigdy nie. Hejt jest hejtem, nienawiść nienawiścią, a przemoc przemocą.”