2023-10-27

Zjazd Katedr i Zakładów Postępowania Cywilnego –„Instytucje prawa procesowego cywilnego- stan obecny i perspektywy”

W dniach 17-20 września 2023 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbył się Zjazd Katedr i Zakładów Postępowania Cywilnego –„Instytucje prawa procesowego cywilnego- stan obecny i perspektywy”.

Doroczny Zjazd Katedr i Zakładów Postępowania Cywilnego jest jednym z najistotniejszych forów wymiany wiedzy i doświadczeń wybitnych przedstawicieli polskiego świata nauki w zakresie postępowania cywilnego.

Podczas tegorocznego zjazdu organizatorzy poświęcili jeden z paneli egzekucji sądowej. Stworzenie możliwości zabrania głosu przedstawicielom środowiska komorniczego należy traktować jako szansę realnego wpływu przez samorząd komorniczy na przyszły kształt statusu zawodu komornika sądowego.

W trakcie Zjazdu wygłoszone zostały m. in. dwa referaty naukowe poświęcone prawu egzekucyjnemu przez:
– prof. dra hab. Andrzeja Marciniaka z Uniwersytetu Łódzkiego pt. ”Czy potrzebne jest nam postępowanie klauzulowe?”
– Henrykę Bednorz-Godyń członka Rady Naukowej Ośrodka Naukowo-Szkoleniowego przy Krajowej Radzie Komorniczej, przewodniczącą Rady Izby Komorniczej w Krakowie pt. „System organów egzekucyjnych w sprawach cywilnych (dualizm czy jednolitość?)”.

W ramach pierwszego referatu zgłoszono postulat de lege ferenda eliminacji z polskiego systemu prawa procesowego klauzuli wykonalności i związanego z nim postępowania klauzulowego. Podstawowym założeniem legislacyjnym tej zmiany powinno być przekazanie do kompetencji komornika sądowego wszystkich kwestii decydujących o dopuszczalności wszczęcia i przeprowadzenia egzekucji sądowej.

W ramach referatu drugiego zgłoszono postulat de lege ferenda przekształcenia obowiązującego systemu organów egzekucyjnych, czyli systemu sądowo-komorniczego, w system komorniczy. W tym nowym systemie funkcję organu egzekucyjnego pełniłby jedynie komornik sądowy, a rola sądu rejonowego w postępowaniu egzekucyjnym ograniczałaby się do funkcji kontrolnych nad czynnościami egzekucyjnymi komornika w ramach tzw. nadzoru judykacyjnego sprawowanego tylko za pomocą środków zaskarżenia, co wiąże się z koniecznością eliminacji z porządku prawnego nadzoru judykacyjnego sprawowanego z urzędu.

Wymienione postulaty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem zgromadzonych na Zjeździe przedstawicieli doktryny prawa procesowego cywilnego oraz sędziów Sądu Najwyższego i w pełni przez nich zaakceptowane. W rezultacie postulaty te zostały uwzględnione w uchwale Zjazdu Katedr i Zakładów Postępowania Cywilnego.

Pełna uchwała tego Zjazdu zostanie niebawem opublikowana na stronie internetowej Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych- http://tnpc.pl.

Warto podkreślić, że w kilkudziesięcioletniej historii zjazdów polskich procesualistów cywilnych, problematyka prawa egzekucyjnego została po raz pierwszy uzewnętrzniona w uchwale zjazdowej.

Gratulacje dla reprezentantów środowiska komorniczego !