2016-08-31

OBYWATELE MOGĄ CZUĆ SIĘ BEZPIECZNI

Przedstawiciele Krajowej Rady Komorniczej – Prezes Rafał Fronczek oraz Rafał Wojtyna w dniu 30 sierpnia 2016 roku wzięli udział w spotkaniu, które odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji, a dotyczyło pozyskiwania przez kancelarie komornicze dużych pakietów danych z bazy PESEL.

 Nie ma zagrożenia dla obywateli
Obywatele mogą czuć się bezpieczni – to konkluzja spotkania, jakie odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Dotyczyło ono pozyskiwania przez kancelarie komornicze dużych pakietów danych z bazy PESEL.
W spotkaniu uczestniczyła Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska, przedstawiciele Krajowej Rady Komorniczej i Ministerstwa Sprawiedliwości. Obecny był również Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz przedstawiciele Związku Banków Polskich. Tematem rozmowy były kwestie związane z niepokojem, jakie wywołały u obywateli informacje o pozyskiwaniu przez kancelarie komornicze dużych pakietów danych z bazy PESEL.
Jak wskazano, pięć kancelarii pobierało dane w ramach dostępnych uprawnień. W 2015 r. w całym kraju prowadzonych było ok. 8 mln postępowań egzekucyjnych, w ramach których kancelarie komornicze zaciągnęły w sumie ok. 2 mln rekordów. Po ujawnieniu faktu, że 1,4 mln pobrań dokonało 5 kancelarii, samorząd komorniczy zapowiedział audyt, który ma wykazać, czy pobieranie danych odbywało się w ramach prowadzonych przez kancelarie spraw.
Czytaj więcej: http://bit.ly/2ccg68s