2015-11-10

Poznaj swoje PRAWA!

Jak należy postąpić, gdy komornik zapuka do drzwi? Jak należy skorzystać ze swoich praw? Jakie są obowiązki strony postępowania? Na te i inne pytania odpowiedzą komornicy już 19 listopada 2015 roku podczas V edycji Dnia Otwartego Komorników Sądowych.
Tego dnia w całej Polsce odbędzie się kolejny, V Dzień Otwarty Komorników Sądowych, w tym roku pod hasłem „Poznaj Swoje Prawa”. Organizuje go Krajowa Rada Komornicza we współpracy z izbami komorniczymi. W ramach wydarzenia można przyjść do kancelarii komorniczej, uzyskać bezpłatną informację i dowiedzieć się, jak można skutecznie skorzystać z przysługujących praw.
Tegoroczna edycja akcji, organizowana z myślą o przestrzeganiu i respektowaniu praw człowieka i obywatela, największy nacisk kładzie na informowanie o prawach przysługujących w toku postępowań egzekucyjnych. Bardzo często komornik sądowy jest pierwszym prawnikiem, z którym spotyka się obywatel, dlatego też ideą akcji jest uświadamianie, jak ważne jest poznawanie swoich praw tak, aby umieć z nich korzystać. W tym celu przygotowany został specjalny „Przewodnik Po Egzekucji Sądowej”. W zamyśle ma on służyć jako pomoc w uniknięciu kłopotów wszystkim stronom postępowania egzekucyjnego.
Jednocześnie we współpracy z portalem Bankier.pl Krajowa Rada Komornicza przygotowuje cykl pytanie-odpowiedź, podczas którego komornik odpowie na pytania użytkowników serwisu internetowego Bankier.pl. W ramach działalności edukacyjnej został również przygotowany film, w którym wyjaśniona jest istota pracy komornika sądowego.
Warto wspomnieć, że adresatami Dnia Otwartego są nie tylko osoby, wobec których toczy się egzekucja, ale wszyscy zagrożeni postępowaniem komorniczym. Według szacunków temat dotyczy od 3 do 4 milionów osób.
W ramach wydarzenia zostanie również zorganizowana konferencja prasowa 16 listopada 2015 r. o godzinie 11.00 w Centrum Prasowym PAP przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane m.in. poradnik „Przewodnik Po Egzekucji Sądowej” oraz nowa odsłona strony www.lepiejtowiedziec.pl, na której zamieszczone zostaną informacje, jak przeprowadzić skuteczną egzekucję oraz jak pogłębić świadomość prawną obywateli.