2015-10-09

Katja Lenzing urzędnik Komisji Europejskiej z wizytą w KRK

W dniu 07 października br. w siedzibie Krajowej Rady Komorniczej w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawiciela Komisji Europejskiej, Katji Lenzing, Członka Grupy KE ds. wsparcia dla Ukrainy z przedstawicielem Krajowej Rady Komorniczej, Wiceprezesem KRK Tomaszem Piłatem. Celem spotkania było zapoznanie się Przedstawiciela KE z polskim systemem postępowania egzekucyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem statusu polskiego komornika, zakresu jego uprawnień i kompetencji. Jak podkreśliła Katja Lenzing, doświadczenie Polski w zakresie reformowania postępowania egzekucyjnego stanowi dla KE wartościowe źródło wiedzy w kontekście planowanego w najbliższym czasie wprowadzenia na Ukrainie reformy postępowania egzekucyjnego.

Opracowywana m.in. przez ekspertów KE oraz w znacznej części finansowana z jej funduszy reforma ukraińskiego systemu egzekucji na dzień dzisiejszy jest nagląca z uwagi na fakt, iż jej aktualny stan nie spełnia podstawowych europejskich standardów.

Głównym założeniem opracowanej reformy jest wprowadzenie do obecnego ukraińskiego systemu egzekucyjnego, w którym organy egzekucyjne mają status pracowników sądowych, komorników sądowych funkcjonujących w oparciu o prywatny, wolny status, czyli stworzenie tzw. systemu mieszanego. Wprowadzona reforma ma przede wszystkim doprowadzić do zwiększenia skuteczności egzekucji na Ukrainie, jak również stanowić efektywne narzędzie do walki z korupcją.

 

aDSC_1975

Na zdjęciu: Tomasz Piłat Wiceprezes KRK oraz Katja Lenzing Członek Grupy KE ds. wsparcia dla Ukrainy