2017-03-21

Rewolucja u komorników. Informatyzacja egzekucji sądowej

Krajowa Rada Komornicza w Warszawie we współpracy z Izbą Komorniczą na Litwie organizują w dniu 24 marca w Warszawie Międzynarodową Konferencję Naukową „Informatyzacja egzekucji sądowej. Doświadczenia polskie i litewskie”. Podczas konferencji zostaną omówione najważniejsze kwestie dotyczące m.in. zwiększenia efektywności odzyskiwania należności przez wprowadzenie elektronicznego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Konferencja odbędzie się 24 marca 2017 r. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w Sali Rudniewa (wejście holem głównym od strony ul. Marszałkowskiej, IV piętro) w godzinach 09.00 do 17.00. Prelegentami Konferencji będą wybitni znawcy prawa i przedstawiciele wyższych uczelni obu państw. Podczas konferencji zostaną przedstawione takie zagadnienia, jak: teleinformatyczne systemy wspierające działalność komorników, zasady ustalania kosztów komorniczych w Polsce i na Litwie, bazy danych, sprzedaż ruchomości w drodze licytacji elektronicznej czy elektroniczne biuro podawcze.

Od wielu lat obserwujemy na całym świecie znaczący rozwój nowoczesnych technologii, które wkraczają w coraz to nowe dziedziny życia. Informatyzacja wkracza również w coraz większym zakresie w funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. 8 września 2016 roku weszła w życie nowela kodeksu postępowania cywilnego w zakresie postępowania egzekucyjnego, umożliwiająca zajęcie rachunku bankowego dłużnika drogą elektroniczną. Jednocześnie uruchomiony został nowy sposób komunikacji z organami administracyjnymi i podatkowymi za pośrednictwem systemu e-PUAP.

„W dobie wszechobecnej cyfryzacji informatyzacja postępowania egzekucyjnego to naturalny krok w kierunku zwiększenia efektywności odzyskiwania należności przez komorników sądowych. Podobne rozwiązania funkcjonują w innych krajach europejskich i służą poprawie sprawności i skuteczności egzekucji sądowej. Jako samorząd komorniczy liczymy na jak najszybsze wdrożenie systemu, który umożliwi prowadzenie elektronicznego postępowania sądowego i egzekucyjnego” – mówi Rafał Fronczek, Prezes Krajowej Rady Komorniczej. – Jednocześnie należy pamiętać, że do dalszej poprawy efektywności egzekucji sądowej niezbędne jest także zapewnienie stabilności funkcjonowania organów egzekucyjnych – dodaje.

Program Konferencji

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia udziału w konferencji należy dokonywać za pośrednictwem Biura Krajowej Rady Komorniczej w Warszawie pod numerem 22 827 71 13 lub mailowo pod adresem: krk@komornik.pl. Liczba miejsc ograniczona. 

**********

Kontakt dla mediów:

Monika Janus,
Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Komorniczej
E-mail: rzecznik.krk@komornik.pl
Tel. +48 602 363 364