2015-03-06

Przybywa kobiet w zawodzie komornika

Panie coraz częściej decydują się na wykonywanie tego wymagającego zawodu, 25% wszystkich komorników, to właśnie kobiety. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Na 1326 komorników 329 to kobiety. Najwięcej pań, bo aż 45 jest w Izbie Komorniczej we Wrocławiu. Zaraz za nią jest Izba Gdańska – tam mamy 41 kobiet. W Katowicach, tak jak w Warszawie jest ich 39. W Łodzi 36, Krakowie 30, Białymstoku 23, Lublinie 22, Poznaniu i Szczecinie 19 w Rzeszowie mamy 16 pań. Mimo, iż zawód nie należy do najłatwiejszych, to od 2011 do 2014 przystąpiło do niego aż 156 przedstawicielek płci pięknej.
 Z roku na rok rośnie zainteresowanie zawodem i liczba aplikantek, które chcą zostaćkomornikami. W 2011 r. było ich 112 w 2012 r. liczba wzrosła do 198, rok później 226 w 2014 r. prawie 170 i w 2015r. mamy już 62 panie.

Ta praca wymaga wielu poświęceń. Mimo tego Gabriela Morawiec nie wyobraża sobie wykonywania innego zawodu. Od 10 lat pracuje w egzekucji. W trakcie pracy urodziła trójkę dzieci. Teraz spodziewa się czwartego dziecka i tak jak poprzednio, zamierza pracować do końca ciąży. – Człowiek przez lata uczy się dystansu. To stresujący zawód, na co dzień spotykamy się z ludzką krzywdą. Do każdej egzekucji podchodzę bardzo indywidualnie i zawsze podkreślam, że komornik nie zabiera, komornik oddaje. -zaznacza Gabriela Morawiec. Bywają też sytuacje, kiedy kobiety podczas czynności spotykają się z przemocą nie tylko słowną, ale i fizyczną. Kiedy byłam w drugiej ciąży w trakcie egzekucji komorniczej dłużnik podniósł na mnie rękę. Byłam sama bez asysty i nie spodziewałam się, że wykształcony facet może wyciągnąć rękę na kobietę w ciąży. W tym zawodzie kobieta musi być konkretna, silna psychicznie i dobrze zorganizowana- zaznacza Gabriela.

Małgorzata Rytwińska wykonuje zawód komornika od 5 lat. W pracy ma jedną zasadę. -Jako kobieta wychodzę z założenia, że bardzo ważne jest podejście do dłużnika. Niejednokrotnie to na nas w pierwszej kolejności wyładowywana jest złość za sytuację w jakiej się znaleźli. Spokojna rozmowa, wyjaśnienie procedur, a czasem choćby tylko wysłuchanie dłużnika i jego problemów potrafią zdziałać cuda, bo na przebieg egzekucji ogromny wpływ ma właśnie postawa dłużnika. Kobiety potrafią łagodzić obyczaje- tłumaczy Małgorzata Rytwińska. I bycie kobietą w tym zawodzie niejednokrotnie pomaga. – Kiedyś zdarzyła mi się zabawna sytuacja – dłużniczka stanowczo odmówiła wpuszczenia do mieszkania komornika – mężczyzny, wówczas mojego przełożonego, zgodziła się tylko na rozmowę ze mną, wówczas jeszcze asesorem, twierdząc, że jako kobieta budzę jej większe zaufanie i lepiej ją zrozumiem – dodaje Małgorzata.

Monika Tyrek-Ciesek, to 29-letnia asesorka komornicza, która za kilka miesięcy otworzy własną kancelarię. Zdecydowała się wykonywać ten zawód z kilku powodów, ze względu na różnorodność pracy, poznawanie ludzi i pracę w terenie. Staram się pomagać dłużnikom, którzy są naprawdę w tragicznej sytuacji. Ukierunkowuję i odsyłam do miejsc, gdzie mogą otrzymać pomoc. Jestem drobna i niepozorna z wyglądu, często ludzie się dziwią, że wykonuję tak męski zawód. Groźby i epitety pod moim adresem, to codzienność, ale zdążają się czasem dłużnicy, którzy dziękują za to, że egzekucja nie była uciążliwa, a ja byłam pomocna. Staram się pokazywać dobrą twarz komornika i zmieniać zdanie ludzi o tym zawodzie. Potworem nie jestem. – dodaje z uśmiechem Monika.

Monika Janus, jest komornikiem od 10 lat. Oprócz pracy zawodowej, udziela się w samorządzie, aktualnie jest rzecznikiem Krajowej Rady Komorniczej. Choć połączenie tych obu funkcji jest niezłym zabiegiem logistycznym, czuje się spełniona. -Ostatnio, to rzecznikowanie stało się moją pasją, szalenie ciekawą, pozbawioną monotonności i jest zarazem swego rodzaju odskoczną od pracy- dodaje. W Wałbrzychu, gdzie jest komornikiem, jest pięć kobiet i jeden mężczyzna. I tak jest przynajmniej od 10 lat! – Nie sądzę, aby zawód komornika był „męskim” zawodem. Zgadzam się, jednak z tym, że ten zawód jest dosyć trudny, wymagający odporności psychicznej, stanowczości i opanowania. Jeżeli chodzi o kobiety, są one bardzo dobrymi menadżerami, posiadają duże zdolności w zarządzaniu kancelarią, są odporne na stres, a w pracy wykazują się dostateczną empatią i posiadają intuicję, która – oprócz znajomości przepisów – często przydaje się przy wykonywaniu czynności.

 

Więcej informacji:

Biuro prasowe Krajowej Rady Komorniczej

tel. 602 501 391

biuro.prasowe@komornik.pl

 

Wejdź na:

www.facebook.com/komornicy

www.twitter.com/komornikpl

www.youtube.com/user/KOMORNIKITV