Statut Ośrodka Naukowo-Szkoleniowego
Statut
Ośrodka Naukowo-Szkoleniowego przy Krajowej Radzie Komorniczej
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1.
Ośrodek Naukowo-Szkoleniowy przy Krajowej Radzie Komorniczej, zwany dalej „Ośrodkiem”, jest powołany przez Krajową Radę Komorniczą i działa na podstawie statutu uchwalonego przez Krajową Radę Komorniczą.
§ 2.
- Działalność Ośrodka jest finansowana ze środków Krajowej Rady Komorniczej.
- Wydatki Ośrodka realizowane są zgodnie z preliminarzem zatwierdzonym przez Krajową Radę Komorniczą.
- Obsługę administracyjną i finansową Ośrodka realizuje Biuro Krajowej Rady Komorniczej.
§ 3.
Siedzibą Ośrodka jest siedziba Krajowej Rady Komorniczej.
§ 4.
- Organami Ośrodka są:
1) Dyrektor Ośrodka Naukowo-Szkoleniowego przy Krajowej Radzie Komorniczej, zwany dalej: „Dyrektorem”;
2) Rada Programowa.
2. W ramach Ośrodka funkcjonuje Panel Ekspertów, stanowiący merytoryczne wsparcie działalności Ośrodka.
Rozdział II
Cele statutowe Ośrodka
§ 5.
- Celem działalności Ośrodka jest w szczególności:
1) prowadzenie badań w zakresie sądowego postępowania egzekucyjnego, działalności zawodowej komorników sądowych oraz samorządu komorniczego oraz innych gałęzi prawa w obszarach istotnych dla należytego wykonywania zawodu komornika sądowego;
2) prowadzenie analiz w zakresie tworzenia i stosowania prawa związanego z wykonywaniem zawodu komorników sądowych oraz opracowywanie ekspertyz w tym zakresie;
3) szeroka współpraca z organami wymiaru sprawiedliwości, korporacjami prawniczymi, uniwersytetami i innymi uczelniami w zakresie interpretacji i praktyki stosowania przepisów o sądowym postępowaniu egzekucyjnym czy dotyczących wykonywania zawodu komornika sądowego;
4) popularyzacja wiedzy o sądowym postępowaniu egzekucyjnym, samorządzie komorniczym oraz zawodzie komornika sądowego;
2. Ośrodek realizuje swoje cele statutowe w szczególności poprzez:
1) organizowanie konferencji, sympozjów i seminariów naukowych;
2) inicjowanie i wspieranie, także organizacyjne i finansowe, działalności naukowej oraz publikacji naukowych;
3) przygotowywanie opinii prawnych, analiz albo ekspertyz, w szczególności dla potrzeb organów samorządu komorniczego;
4) uczestnictwo w pracach legislacyjnych;
5) organizowanie szkoleń dla komorników sądowych, asesorów komorniczych, aplikantów komorniczych, komisji dyscyplinarnej, komorników wizytatorów oraz pracowników kancelarii komorniczych, a także przedstawicieli innych zawodów prawniczych;
6) merytoryczne wspieranie izb komorniczych w szczególności w zakresie obowiązków doskonalenia zawodowego oraz działań naukowych i szkoleniowych;
7) wspieranie innych działań związanych z doskonaleniem zawodowym komorników sądowych;
8) organizowanie konkursu na najlepsze prace magisterskie z zakresu prawa egzekucyjnego oraz działalności zawodowej komorników sądowych i samorządu komorniczego oraz innych inicjatyw mających na celu popularyzowanie tych zagadnień wśród studentów i absolwentów kierunku prawo.
Rozdział III
Dyrektor
§ 6.
- Dyrektor powoływany jest przez Krajową Radę Komorniczą na trzyletnią kadencję po przeprowadzeniu konkursu ogłaszanego przez Prezesa Krajowej Rady Komorniczej. Ogłaszając konkurs na Dyrektora, Prezes Krajowej Rady Komorniczej określa jego zasady, uwzględniając postanowienia statutu. Ta sama osoba może pełnić funkcję Dyrektora nie dłużej niż przez dwie kadencje, przy czym powołanie na kolejną kadencję może nastąpić bez przeprowadzania konkursu.
- Dyrektor może być odwołany przez Krajową Radę Komorniczą przed upływem kadencji na wniosek Prezesa Krajowej Rady Komorniczej.
§ 7.
- Po upływie kadencji albo po odwołaniu Dyrektora wyznaczony zostaje pełniący obowiązki Dyrektora, który pełni tę funkcję do momentu objęcia stanowiska przez osobę powołaną na Dyrektora w trybie § 6 ust. 1 statutu.
- Pełniącego obowiązki Dyrektora powołuje oraz odwołuje Prezes Krajowej Rady Komorniczej.
§ 8.
Do obowiązków Dyrektora należy w szczególności:
1) dążenie do realizacji statutowych celów Ośrodka;
2) koordynowanie prac Ośrodka;
3) reprezentowanie Ośrodka na zewnątrz;
4) uczestniczenie w pracach Rady Programowej;
5) wykonywanie zadań powierzonych mu w niniejszym statucie;
6) wykonywanie innych zadań powierzonych przez Krajową Radę Komorniczą, zgodnych z celami statutowymi Ośrodka.
§ 9.
- Dyrektor sporządza roczny plan działalności Ośrodka wraz z preliminarzem wydatków, a następnie sprawozdanie z jego wykonania wraz z podsumowaniem działalności Ośrodka.
- Dyrektor, dokumenty określone w ust. 1, przedstawia Krajowej Radzie Komorniczej po ich zaopiniowaniu przez Radę Programową, celem zatwierdzenia.
§ 10.
Do realizacji zadań wynikających ze statutu Ośrodka Dyrektor, po zasięgnięciu opinii Rady Programowej, może wyznaczyć członka Rady Programowej do realizacji określonych zadań.
Rozdział IV
Rada Programowa
§ 11.
- Rada Programowa składa się z:
1) Przewodniczącego Rady Programowej;
2) dwóch członków Rady Programowej;
- Przewodniczącego Rady Programowej oraz członków Rady Programowej powołuje i odwołuje Krajowa Rada Komornicza na wniosek Dyrektora.
- Przewodniczącym Rady Programowej oraz jej członkami mogą być osoby nie będące komornikami sądowymi.
- Przewodniczący Rady Programowej może powierzyć sprawowanie określonych zadań członkom Rady Programowej.
§ 12.
- Rada Programowa obraduje na posiedzeniach, w ramach których wykonuje swoje zadania.
- Rada Programowa w sprawach szczególnej wagi lub na wniosek członka Rady Programowej albo Dyrektora podejmuje uchwały zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej trzech członków.
- Posiedzenia Rady Programowej zwołuje Przewodniczący z urzędu albo na wniosek Dyrektora. Wniosek Dyrektora ma charakter wiążący.
- W posiedzeniach Rady Programowej mogą uczestniczyć osoby zaproszone przez Przewodniczącego Rady Programowej z głosem doradczym, w szczególności przedstawiciele Krajowej Rady Komorniczej odpowiedzialni za legislację i działalność naukową oraz członkowie Panelu Ekspertów.
- Posiedzenia Rady Programowej mogą odbywać się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
§ 13.
Do zadań Rady Programowej należy:
1) inicjowanie działań i projektów w ramach realizacji celów statutowych Ośrodka;
2) nadzór merytoryczny na realizowanymi przez Ośrodek przedsięwzięciami i projektami;
3) opiniowanie planów działalności Ośrodka;
4) wsparcie Dyrektora w realizacji jego zadań;
5) wykonywanie innych zadań przewidzianych w statucie albo powierzonych przez Prezesa Krajowej Rady Komorniczej w ramach realizacji celów statutowych Ośrodka.
Rozdział V
Panel Ekspertów
§ 14.
Panel Ekspertów stanowi merytoryczne wsparcie dla działalności Ośrodka i składa się z osób, których dorobek zawodowy lub naukowy obejmuje obszary istotne dla realizacji celów statutowych Ośrodka. Zadania z zakresu współpracy z członkami Panelu Ekspertów powierza się Dyrektorowi.
§ 15.
- Członkiem Panelu Ekspertów zostaje osoba, która wyraziła na to zgodę i uzyskała akceptację Rady Programowej w formie uchwały określonej w § 12 ust. 2 statutu.
- Wniosek do Rady Programowej o wyrażenie zgody na członkostwo w Panelu Ekspertów może złożyć:
1) Prezes Krajowej Rady Komorniczej;
2) Krajowa Rada Komornicza;
3) Dyrektor;
4) Przewodniczący Rady Programowej.
- Każda osoba będąca członkiem Panelu Ekspertów może posługiwać się tytułem: „Ekspert Ośrodka Naukowo-Szkoleniowego przy Krajowej Radzie Komorniczej”.
§ 16.
- Dyrektor może w ramach działalności Panelu Ekspertów tworzyć stałe sekcje oraz grupy robocze o charakterze doraźnym na potrzeby realizacji określonych zadań.
- Sekcje oraz grupy robocze mogą mieć swoich przewodniczących, powoływanych i odwoływanych przez Dyrektora.
§ 17.
- Celem Panelu Ekspertów jest merytoryczne wsparcie działań Ośrodka oraz organów samorządu komorniczego, w szczególności poprzez doradztwo, konsultacje i wydawanie opinii.
- Do zadań członków Panelu Ekspertów należy przede wszystkim realizacja zadań zleconych przez Dyrektora, Prezesa Krajowej Rady Komorniczej lub członka Rady Programowej, któremu powierzono zadanie wymagające wsparcia określonego w ust. 1.
Rozdział VI
Tryb wprowadzania zmian
§ 18.
Zmiany niniejszego statutu mogą być dokonane uchwałą Krajowej Rady Komorniczej.